Podział majątku wspólnego

W trakcie trwania związku małżeńskiego pomiędzy małżonkami istnieje ustrój wspólnoty majątkowej małżeńskiej. Polega on na tym, że wszystko, co jest nabywane przez oboje małżonków, bądź jednego z nich, nabywane jest do majątku wspólnego (za wyjątkiem m.in. składników nabytych w drodze dziedziczenia, bądź darowizny uczynionej na rzecz jednego z małżonków). W trakcie trwania wspólnoty nie wolno dokonywać podziału majątku, ani rozporządzać swoimi udziałami.

Z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego ustaje wspólnota majątkowa.

Byli małżonkowie stają się współwłaścicielami nieruchomości, samochodów i innych rzeczy nabytych w trakcie trwania małżeństwa w częściach ułamkowych co do zasady równych po ½.

Jeżeli nie możecie się Państwo porozumieć odnośnie wzajemnych rozliczeń, związanych z majątkiem wspólnym, zasadnym i koniecznym jest złożenie do Sądu wniosku o podział majątku wspólnego.

W tym postępowaniu Sąd ustala:

  • co wchodzi w skład majątku wspólnego
  • jaką ma wartość
  • czy udziały małżonków w majątku wspólnym są równe

Na wniosek stron Sąd uwzględnia:

  • nakłady poczynione z majątku osobistego na majątek wspólny
  • nakłady poczynione z majątku wspólnego na majątek osobisty
  • wydatki poczynione przez jednego z małżonków na majątek wspólny po ustaniu wspólnoty (np. spłata rat kredytu, regulowanie opłat - w części przewyższającej udział wynoszący 1/2)
  • roszczenia związane z roztrwonieniem majątku wspólnego przez jednego z małżonków

Skutkiem postępowania jest wydanie postanowienia, w którym Sąd dokonuje podziału majątku wspólnego w jeden z następujących sposobów:

  1. przysądza poszczególne składniki majątku na wyłączną własność jednemu z małżonków z obowiązkiem spłaty drugiego małżonka
  2. fizycznie dzieli nieruchomości, jeżeli jest to możliwe i zgodne z wolą obu stron
  3. zarządza sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji publicznej i podział ceny uzyskanej ze sprzedaży pomiędzy małżonków.

W postępowaniach tych z reguły sporna jest wartość nieruchomości i innych składników majątku, więc Sąd powołuje dowód z opinii biegłego sądowego z zakresu szacowania wartości nieruchomości i/lub ruchomości.

Warto jest mieć profesjonalnego pełnomocnika, który zadba o Państwa interesy w sprawach dotyczących dorobku całego życia, gdzie często okazuje się, że środki na zakup poszczególnych składników majątku pochodziły częściowo z majątku osobistego, co w ostatecznym rozliczeniu ma spore przełożenie na wysokość ewentualnych spłat.


 

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.   akceptuję  polityka prywatności